FABRYKA OKIEN I DRZWI PCV LASTRIK (w skrócie FOID Lastrik) została utworzona jako przedsiębiorstwo prywatne przez Stefana Zwierzchoniewskiego w 1969 roku. Od tego czasu nieprzerwanie działa w branży budowlanej, cały czas prowadzona jako firma rodzinna. Jest jedną z najstarszych prywatnych firm w regionie. W roku 2019 obchodzić będzie okrągłą rocznicę 50-lecia.

Intensywny rozwój Fabryki Okien i Drzwi

Długa historia i wieloletnie tradycje nie przeszkadzają jednakże nieustannie otwierać się na nowe doświadczenia. Właśnie dlatego w roku 1995 rozpoczęliśmy produkcję stolarki okiennej i drzwiowej PCV w niemieckim systemie Schüeco International. Oferujemy drzwi wejściowe do domu i mieszkania, drzwi balkonowe, drzwi tarasowe.

Trzy lata później, w roku 1998 rozpoczęliśmy produkcję ślusarki aluminiowej w systemie Aluprof. Kolejne lata to produkcja ślusarki w systemie Aliplast od 2004r a od bieżącego roku w systemach aluminiowych Blyweert.

Rokrocznie notujemy coraz większą liczbę wyprodukowanych okien PCV zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla różnorodnych podmiotów gospodarczych.

Wraz z rosnącą produkcją rośnie również nasz procentowy udział w rynku stolarki PCV i aluminiowej, nie tylko w regionie, ale również za granicą.

Od początku działalności stawiamy na jakość, rozwój i nowoczesność. Dlatego też nieustannie poszukujemy innowacyjnych rozwiązań w zakresie organizacji produkcji, dbamy o wysokiej klasy materiały i stale modernizujemy posiadany park maszynowy. Naszym priorytetem jest wysoka jakość i niezawodność naszych produktów.

Nasze osiągnięcia

Obrana przez nas droga jest słuszna, a potwierdzeniem tego jest wysoka ocena naszych produktów na wszystkich rynkach w Europie.

W podejmowanych przez nas pracach kierujemy się hasłem, że „jakość jest za darmo, a naprawy i reklamacje kosztują”. W efekcie w 2002 roku nasza stolarka przeszła badania w ITB, by uzyskać Certyfikat na Zgodność z Aprobatą Techniczną (371/2002) do systemu Corona AS 60. Wzięliśmy również udział w inicjatywie „Dobre Okno”. Jest to promocja firm, które szczególnie dbają o jakość swoich produktów.

Rok 2008 to kolejne, kompleksowe badania naszych systemów CT 70 i SI 82 na zgodność z Normą Zharmonizowaną EU. Po przejściu tych badań uzyskaliśmy pozwolenie na znakowanie swoich produktów znakiem CE.

Powyższe działania pozwoliły usytuować nas w gronie nielicznych w Polsce odpowiedzialnych producentów, którzy podejmują się nawet na wyjątkowo wymagających technologicznie zadań w kraju i za granicą.

W ciągu ostatnich wprowadziliśmy do produkcji wiele nowatorskich rozwiązań, których do tej pory nie stosowano w Polsce. Wszystko za sprawą rozwoju naszej sieci sprzedaży do krajów Wspólnoty Europejskiej. Jesteśmy przedsiębiorstwem innowacyjnym, a to powoduje, że stale poszukujemy nowatorskich rozwiązań technologicznych.

Naszym produktem koronnym są okna PCV produkowane w 16 subsystemach Schüeco. Nasze otwarte podejście, nieustanne poszukiwanie nowinek technologicznych i ich testowanie, zostało docenione przez Naczelną Organizację Techniczną. Nasze okna otrzymały tytuł Koszalińskiego Produktu roku.

Eksportujemy stolarkę do 11 krajów europejskich.

Lastrik w liczbach

W roku 2008 eksport produktów stanowił 48% łącznych obrotów naszego przedsiębiorstwa. Rok później (2009), udział eksportu w ogólnej sprzedaży wzrósł i wyniósł aż 78%, by w roku 2010 sięgnął ponad 87%. Rok 2011 przyniósł kolejne zaskoczenia. Udział eksportu w ogólnej sprzedaży osiągnął przeszło 90%, a obecnie jest na poziomie 99,9%.

Współpraca z klientami

Lastrik postrzegany jest przez partnerów handlowych, odbiorców i dostawców, jako solidna i godna zaufania firma. Poświadczeniem niech będzie fakt, że wielu z nich jest z nami związanych od lat i nic nie wskazuje na to, by ta relacja biznesowa miała się zakończyć. W kontaktach z naszymi partnerami kierujemy się szacunkiem, zrozumieniem i wspólnym poszukiwaniem satysfakcjonujących rozwiązań. Taka postawa również jest efektem wielu lat doświadczeń w budowaniu biznesowego partnerstwa.

Kierując się zasadą społecznej odpowiedzialności biznesu, kierownictwo naszej firmy zajmuje się nie tylko sprawami związanymi z działalnością przedsiębiorstwa. Równie aktywnie angażuje się również w działalność charytatywną, w miarę swoich możliwości wspiera różnorodne organizacje niosące pomoc potrzebującym i popiera liczne inicjatywy dobroczynne.

Społeczna odpowiedzialność biznesu

Społeczna działalność prowadzona w ramach samorządu gospodarczego, to nie tylko działalność charytatywna. To również istotny wkład kierownictwa naszej firmy w rozwój gospodarczy Koszalina i całego regiony. Pan Robert Zwierzchoniewski był wieloletnim członkiem Rady Koszalińskiej Izby Przemysłowo Handlowej oraz jej Wiceprezydentem.